basura ne iyi gelir evde bitkisel
basur ağrısına ne iyi gelir

Basura Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Uygulamalı Çözümler

Basura ne iyi gelir? sorusunun cevabı genel anlamda şu formül ile en iyi izah edilebilir (sağlıklı besin+bitkisel çözüm+bol sıvı+hareket=rahatlama) Özetle evde bitkisel tüketim ürünlerini bolca tüketmeli.

Basur, pek çok kişinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Herkesin başına gelme ihtimali bulunan bu hastalığa karşı dikkatli olmakta fayda var. Çünkü basur hastalığa yakalanan kişilerin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen hastalıklardan biri.

Peki..

Basura Ne iyi gelir evde ne yapmalı?

Pratik olarak..

Beslenme, basur rahatsızlığı olan kişilerde son derece önemlidir. Bol sıvı alınmalı, bu miktar günde maksimum 2 ila 3 litre arasında olmalıdır. Bol meyve sebze yemeli ve az rafine gıda tüketilmelidir.

Her gıdada olduğu gibi baharatlı, tuzlu veya eşki gibi ekstra lezzetlerin aşırı olmaması gereklidir. Yaşam standartlarının daha aktif ve beslenme şeklinin düzenlenmesi ile bu problemi biraz daha rahat bir unsur haline getirir. Basur rahatsızlığı ağrılı olarak kendini belli etmektedir. Bu durumda ağrılı olan basur için bir takım uygulamalar yapmak gerekir.

Ağrılı Basura Ne İyi Gelir?

Basur ağrısına bire bir iyi gelen bol sıvı alımıdır. Bol sıvı tüketilmesinin beraberinde hareketlerin arttırılması  bağırsak sistemini harekete geçirir. Böylelikle kabızlığın önüne geçilmiş olunur. Bu durum dışkı sırasında memelerin kanamamasına ve tuvalet ihtiyacının giderilmesinde daha rahat bir rol oynanmasına sebep olur.

Ekstra olarak hafif egzersizler ve tempolu yürüyüş sırasında bol sıvı alınması daha bu durum için verimli olacaktır. Basur kanamasına iyi gelen faktörlerden birisi yine bol sıvı alımıdır. Bol sıvı tüketilmesini önemle vurguluyoruz.

Sıvıların içerisine alkol özellikle mayalı alkoller bira ve şarap veya acılı şalgam gibi sıvıları ayırmak gerekiyor. Basur yakınmalarını artıran bu etkenler basur’un daha fazla size rahatsızlık vermesi demektir. Bu yüzden bu etkenleri sıvı tüketiminden tamamıyla ayırmak gerekiyor bu tarz içecekleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Hem asitli içeceklerin hemde beraberinde baharatlı yiyeceklerin tüketiminden olabildiğince uzak kalınmalıdır. Her tüketim sonrasında daha çok bağırsak düzenine ve geçen süreye bağlı zaruri ihtiyaç olan tuvalet ihtiyacını anında giderilme yoluna gidilmeli asla ertelenmemelidir.

Bu refleks kaybolmuş olsa da tekrar kazanılabilir. Bir refleks olup bu durumu anlık gidermek sizin için bir reflekse dönüştürülmelidir.

Basura Ne İyi Gelir Ne İyi Gelmez?

Basura evde çözüm niteliğinde olan aşağıda saydığımız besinler aynı zamanda basur memesine iyi gelen besinlerdir.

Lif Takviyeleri:

Her gün veya iki günde bir alınabilir karnıyarık otu tohumundan (Psyllium) iki çay kaşığı alınabilirsiniz.

Basura Patlıcan Sapı ve İncir Yaprağı: Doğal yöntemlerden özellikle bitkilerin bağsur için rahatlatmada müthiş fonksiyonları vardır.

Bunlardan en etkili bitki türlerinden patlıcan sapı ve incir yaprağının kaynatılarak içilmesinin müthiş faydasını görebilirsiniz.

Ayrıca kaynatılan su ile miktarını arttırın oturma banyosu yapılmasının da faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Basura Pamuk Zeytinyağı Ve Kantaron: Pamuğun, zeytinyağı veya kantaron yağına batırılarak basur’un oluştuğu makat bölgesine sürülmesi rahatlama açısından faydası vardır.

Basura Sıcak Su Oturma Banyosu:  Özellikle şişen basura ne iyi gelir sorusuna en iyi cevap sıcak su. Sıcak su uygulamasını 10-15 dakika süre ile günde dört veya beş defa uygulayabilirsiniz.

Sıcak su 24-27 derece olacak şekilde, pratik olarak dirseği yakmayacak biçimde olmasına dikkat etmelisiniz bu şekilde en azından şişen basurun verdiği ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Basura Rahatlatıcı Kremler

Özellikle basur çatlaklarına krem kullanın. Krem kullanırken şuna dikkat etmelisiniz. Krem bir hekim önerisi üzerine alınmalı ve genellikle nitrogliserin, kortizon ve çinko oksit içerikli kremler olmasına dikkat etmelisiniz.

İçeriğinde bu maddeler olan kremler ile makata masaj yapılarak sürülmesi hem rahatlama sağlar hemde tedavi sürecinde destekleyici bir rol oynar. Özellikle basur çatlağına iyi gelen bazı basur kremleri vardır.

Basur kremlerine değinirken basurun rahatlaması için sürülen bitkisel kremler ve genel anlamda kullanılan normal kremlerden biraz bahsedelim.

Basura İyi Gelen bitkisel Kremler

Basura İyi Gelen Kremler ve İsimleri

Basura ne iyi gelir sorusu ile merak edilen bir başka konuda basur kremleridir. Gerek basur kremleri gerekse bitkisel basur kremleri arasındaki farkı birazdan aktaracağız. Bu kısımda aşağıdaki soruların cevaplarına yer verdik.

 • Basur Kremi İsimleri Nelerdir?
 • Basur Kremleri Nasıl Kullanılır?
 • Basur İçin Bitkisel Kremler Var Mıdır?

Piyasada bolca basur kremi bulunmaktadır. Bu kremleri elbette kullanabilirsiniz fakat hiçbir kremin kesin bir sonuç getirmediğini de bilmeniz gerekir. eğer basur problemi yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

Basur ilaçları kendi aralarında üç grupta toplanır. Kremler, oral şekilde kullanılan ilaçlar ve fitiller.

Aşağıda sıralayacaklarımız piyasadaki birkaç basur kremine örnektir.

Pruzon Krem: Herhangi bir yan etkisi yoktur. Daha çok basur kaşıntısını gidermek için tercih edilir.

Proctolog Anal Krem: Bu kremin de yan etkisi yoktur. Hem şişkinlik hem de kaşınma probleminden kurtulmak için bu kremi tercih edebilirsiniz. Uzun süre kullanılması da sakınca yaratmaz.

Anestol Pomat Krem: Bu kremin içerisinde uyuşturucu etkisi yüksek maddeler vardır. Bu sebeple makat çatlağına ve azmış basura iyi gelir. etkisi yüksektir. Özellikle ağrıların azalmasında etkili bir rol oynar. Ağrı çekme açısından sizi belli bir süre rahatlatacaktır.

Kostos Anal Krem: İçerisinde kortizon bulunan bir kremdir. Bu sebeple özellikle basur şişliğini indirecek ve aynı zamanda bölgedeki kaşıntının hafiflemesine de fayda sağlayacaktır. Fakat bir yandan da kortizonun zararlı herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeple hekimler tarafından uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

Hedensa Anal Krem: Bu kremin içeriğinde de mentol bulunmaktadır. Bu sebeple bölgesel ağrılara ve kaşıntılara iyi gelmektedir. Ayrıca basur memesinin şişliğini de indirmede yardımcı olacaktır. Bu kremi hem makatınızın iç kısmına hem de dış kısmına uygulayabilirsiniz.

Procto Glivenol Anal Krem: Bu kreminde bilinen bir yan etkisi yoktur. Tıpkı diğer basur kremlerinde olduğu gibi şişkinliği, ağrıyı ve kaşıntıyı hafifletmede yardımcı olacaktır.

Hemoralgine Anal Krem: Bu kremin içerisinde bulunan kanal büzücüler sayesinde basur kanamaları kesilir. Bunun dışında basurun diğer etkilerini azaltmada da ciddi biçimde etkili olacaktır. Özellikle ağrı, kaşıntı ve yanma şikayetlerini en aza indirecektir. Kremi hem makatın iç kısmına hem de dışına rahatlıkla sürebilirsiniz. İlacın bilinen bir yan etkisine de rastlanmamıştır.

Daflon Krem: Bu oral yolla alınan bir ilaçtır. Şişmiş toplardamarların büzüşmesini sağladığından basur şişliği önemli ölçüde azalacaktır. Böylece hem kanamada hem de ağrılarda ciddi bir azalma olacaktır.

Kortos Krem: Bu bir fitildir. İç basur ve dış basurda da etkilidir. Kanamayı ve ağrıyı azaltır. Basur şişliklerinde de ciddi bir biçimde rahatlamaya sebep olur. Fakat uzun süreli kullanımından kaçınılması gerekir. Ve elbette bitkisel basur kremleri de piyasada bolca bulunmaktadır. Bitkisel kremlerde diğer kremler gibi etki ederler. Ama unutulmamalıdır ki bitkisel kremlerde kesin bir çözüm sağlamaz. Sizin sadece anlık rahatlamanızı sağlayacaktır.

Eğer basur şikayetiniz varsa bunu kökünden çözmek istiyorsanız  çözümsel olarak uzman görüşleri ile güncellediğimiz makalemizi buradan okuyun >> Basur Nasıl Geçer?

Basura Ne İyi Gelmez?

Tuvalette Gazete Okumak!: İlginç ama bir o kadar önemli bir faktör tuvalette uzun zaman geçirme, tuvalette gazete okuma, bulmaca çözme gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

Aşırı Zorlama: Wc’de aşırı zorlayarak ıkınma tarzı alışkanlıkları da terk etmelisiniz.

Makat bölgesini aşırı zorlayan faaliyetlerden uzak durmalı bunlar ata binmek, motosiklet veya bisiklet sürmek gibi faaliyetler basur açısından olumsuz etkileri vardır.

Spor faaliyetlerinde ise halter, vücut geliştirme ve güreş gibi ağır sporların da makat bölgesini zorlanması sebebiyle basuru olumsuz etkilediği görülmektedir bu tür faaliyetlerden uzak durulmalı.

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler:

Muz dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz fakat biber ve pizza gibi acılı yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Bazı gıdalar basurun oluşmasını hızlandırdığı gibi sizi olumsuz yönde tetikler bunlar baharatlı gıdalar (kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber, isot gibi), lahmacun, çiğ köfte, hamburger, pizza, ketçap, turşu, sosis, turunçgiller (limon, mandalina, portakal, greyfurt), aşırı tüketilen çay ve kahve, asitli içecekler, enerji içecekleri, fazla tuzlu gıdalar ve konserveler.

Basura İyi Gelen Bir Beslenme Şekli Nasıl Olmalı?

Beslenme programınızda lifli gıdalar ağırlıklı olmalıdır lif kaynaklı gıdalar basur’dan korunmak için mükemmel gıdalardır. Lif kaynağı mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brokoli, esmer ekmek, keten tohumu ve şeker pekmezinde bolca vardır bu gıdalar sürekli tüketilmelidir.

Basur En Çok Kimlerde Görülür?

Uzun süre oturmayı gerektiren mesleklerde, motosiklete ve bisiklete binenlerde, kronik kabızlığı veya ishali olanlarda ve genetik yatkınlığı bulunan kişilerde görülür. Basura ne iyi gelir? sorusuna cevap ararken, rahatsızlık sonucu sizi şikayet etmeye yönelten şeylerin neler olabileceğini araştırmak yerinde olur.

Bunlar yeme içme alışkanlıklarınız , stres durumunuz, iş hayatınız, yorgunluk ve gerilim, kişiye özel bazı genetik yapılar, hamilelik. Belkide en önemlisi kabızlığa bağlı ıkınma bu sorunun belkide en öncelikli nedenidir.

Lifli yiyeceklerin az veya hiç tüketilmemesi, dışkının çok sertleşmesine ve sindirim sonrası su tutmaması neden olması belkide en önemli faktör bu olup basura ne iyi gelir? sorusunun cevabı burada gizli olabilir. Öyle ki lifli yiyeceklerin lif kısımları hacimlerinin 20-30 katı kadar su tutabilir ve bu çok ıkınma ihtiyacı olmadan rahat dışkılama imkanı verir. Bu şekilde rahat bir dışkılama imkanı verir.

Basura İyi Gelen Alışkanlıklar

 • Sigara ve stresten uzak durmak ,
 • Vücudumuzu iyi tanımak ve ona göre davranmak

Basur sorununu çözmenize yardımcı olacaktır.

Basur Kanamasına ne iyi gelir bitkisel

 

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur kanamanızı engellemek için öncelikle kabızlık sorununuzu çözmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun dışında basur memesinin oluştuğu bölgedeki tahrişinde giderilmesi gerekir. Çünkü bu bölgede meydana gelen tahriş de kanamaya neden olabilir.

Basur kanamasını durdurmak son derece önemlidir.

Basur kanamaların sürekli olarak devam etmesi basur hastasının kansızlık yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle beslenmenizden bölgesel temizliğe kadar atacağınız her adım basur kanamasını etkileyecektir.

Basur Kanamasını Durdurmak İçin Ne Yapmalı?

İlk dikkat etmeniz gerekenin beslenmeniz olduğunu unutmayın. Sizin için esas olan kabızlığı engelleyecek lifli gıdalardan bol bol tüketmektir. Bu sayede dışkılama yaşarken çok daha az problem yaşarsınız.

Peki sık sık tüketmemiz gereken lifli besinler nelerdir? Kendinize hazırladığınız listede kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru erik gibi gıdaları eksik etmeyin. Bunun yanı sıra mısır gevreği ve esmer pirinç ağırlıklı beslenmeye çalışın. Patates, havuç, ıspanak, kuşkonmaz, brokoli, kabak gibi sebzelerin sizin dostunuz olduğunu unutmayın. Beyaz ekmek yerine her zaman esmer ekmek tercih edin. Kuruyemişlerden de fındık ve ceviz tüketmek çok daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Bu besinler sizi hem sağlıklı yapacak hem de kabızlıktan koruyacaktır. Kabız olmadığınız takdirde de kanama yaşama ihtimaliniz ortadan kalkar.

Bu süreçte meyve olarak mutlaka şeftali ve kayısıyı tercih edin. Çünkü bu iki besinde bol lif içerdiğinden size çok yardımcı olacaktır. Aynı zamanda idrar yollarınızın da temizlenmesine katkı sağlayacaktır.

Size en çok fayda sağlayacak sebzelerin başında ise pırasa gelmektedir. Hatta bazen basur hastalarına pırasa diyeti de uygulandığı da görülür. Bolca pırasa tüketmeye özen gösterin. Pırasa tuvalete çıkmanız için size en çok yardımı dokunacak sebzedir.

Stres Basurun Düşmanı!

Stresinde sizin düşmanınız olduğunu unutmayın! Eğer sigara kullanıyorsanız bu süreçte mutlaka bırakın. Eğer bırakamıyorsanız da azaltmanızda fayda olduğunu unutmayın!

Bitki çaylarından da katkı sağlamayı ihmal etmeyin. Özellikle papatya çayı kullanmak sizin kısa süre içerisinde rahatlamanızı sağlar. sabahları uyandığınızda aç karnına papatya çayı tüketebilirsiniz.

Size faydası olan bir diğer bitki çayı da kuşburnudur. Günlük öğünleriniz arasında mutlaka kuşburnu çayına da yer açın. Basur kanamalarınıza engel olmak için yoğurttan da faydalanabilirsiniz. Yoğurt tüketimi hazmı kolaylaştıracaktır.

Pek çok derde deva olduğu bilinen kefir, elbette basur kanamalarınızı engellemek için de bolca işinize yarayacaktır. Çünkü kefirde bulunan iyi bakteriler yemeklerin sindirimi için oldukça yüksek bir katkı sağlamaktadır.

Yine birçok soruna çözüm getiren mucizevi bir besinden bahsedeceğiz. Bu da keçiboynuzu! Keçiboynuzu azan basura da iyi gelmektedir. Üstelik keçiboynuzu sadece basur kanamasını durdurmakla kalmayacak aynı zamanda basur ağrınızı hafifletmekte de katkı sağlayacaktır.

Günlük öğünlerinize bol bol besin değeri yüksek kepekli tahıllar koymayı ihmal etmeyin.

Basur kanamalarını durdurmak için mutlaka ama mutlaka bol bol su tüketmeniz gerekmektedir. Günlük su tüketiminizi iki buçuk litrenin aşağısında bırakmayın. Hatta içebiliyorsanız üç litreye kadar çıkmaya çalışın.

Suyun yanı sıra evde hazırlanmış taze meyve suları da işe yarayacaktır. Özellikle kayısı ve şeftali sularını bolca tüketmeye çalışın.Bunların dışında oturma banyoları da sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Fakat bu banyoların ılık suyla yapılmasına dikkat edin. Küvete ılık su doldurun ve bir süre oturun.

Yapmanız gerekenler dışında kesinlikle uzak durmanız gerekenlerde var elbette!

Bunların başında da acılı besinler gelmektedir. Bu süreçte mutlaka acıdan uzak durmalısınız. Ayrıca baharatlı yiyecekler de mutlaka kaçınmanız gerekenler arasın yer almaktadır. Bunlar hem dışkılamanızı zorlaştıracak hem de basurun tüm etkilerinin tetikleyicisi olacaktır.

Acı ve baharat dışında pizza, cips, hamburger, beyaz ekmek, turşu, sosis, salam, turunçgiller de uzak durmanız gerekenler arasındadır. Bunun dışında mutlaka çay ve kahve tüketimini de en aza indirmeniz hatta bu süreçte hiç kullanmamanız gerekmektedir. Uzak durmanız gereken meyve ise kesinlikle muzdur. Muz zaten ishal hastalarına peklik yapması için verilir. Sizin kabızlık yaratacak her türlü gıdadan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir!

Basurdan Kurtulmak İçin Hızlı ve Kesin Bir Sonuç Nasıl Alabilirim?

Aslında asıl sorunuz bu olabilir ve belkide cevabını araştırıyor olabilirsiniz. Basur rahatsızlığından kurtulmak tabi ki tamamıyla sizin kararlarınız doğrultusunda şekillenir. Çeşitli ilaç tedavilerinden, bitkisel tedavilere, doğal tedavi yöntemlerinden cerrahi müdahalelere kadar bir takım çözümler vardır. Bu tedavi yollarından bir kısmı pahalı ve acı verici olmakla birlikte bir kısmı geçici çözümler sağlayabilir.

Basur için bitkisel çözümler sunan 2 uzmandan bilgiler.

Basura ne iyi gelir yorumlar kısmından başka basur hastalarının yararlanması adına deneyimlerinizi yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Basur Bulaşır mı? Basur Kansermidir? Basur Tam Olarak Nedir? başlıklı makalemizde basur bulaşırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıyı Puanlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 4]

10 Yorum

 1. Arkadaşlar her biri bir şey söylüyor ama hangisi mantıklı dün 5 oldu ilaç fitil hap kullandım geçmedi acıdan uykularım kaçtı..

  • Basur Tedavisi - Admin

   Merhabalar Ayhan Bey, Geçmiş olsun Allah şifalar versin.
   Basur için ilaç kullanımı, basur için fitil kullanımı basur için kalıcı bir çözüm sağlamaz sadece basur memesinin şişmesi ile verdiği acıyı azaltır. Basuru olanların kalıcı bir çözüm yoluna başvurmaları gerekir. Basurun iyileşmesi konusunda bir çok fikir ve çeşitli öneri ve tavsiyeler verilmektedir.

   Bunların arasında güvenilir bir uzmanın basur için önerdiği bitkisel kürünü uygulamak daha uygun olacaktır. İlaç hap ve fitil ile basur için geçici bir rahatlama sağlanabilir.

   Basur ameliyatı ise aslında tıpta özellikle 4. derece basur için çözüm olarak sunulmaktadır. Ancak 1. ve 3. dereceye kadar olan basur için alternatif olarak bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamaya geçirmek fayda sağlayacaktır.

 2. 10 adet patlıcanın (Bostan patlıcanı olmasın) yeşil sap kısmını patlıcandan ayır. Temizce yıka; bir tencerede 10 bardak suyla kaynat. Kaynamaya başlayınca tencerenin kapağını kapat.* Alevi iyice kıs, yarım saat * yavaş yavaş kaynasın sonra ocağı kapat. Kapağı açmadan * kendi kendine soğusun. Soğuyunca içindeki sapları at. Sarı rekli suyu buzdolabına koy.

  -Akşam yatarken aç karnına 1 su bardağı iç.

  -Sabah Kalkınca aç karnına 1 su bardağı iç.

  10 bardak su olduğuna göre bu tedavi 5 gün sürecek. Bu 5 gün içinde Sirke, Turşu, Domates, Bulgur, Çilek, Acı Biber yasak sonra hepsi serbest. Demir sandelyeye, taşa oturmak bunlara çıplak ayakla basmak ebediyyen yasak.

  • Basur Tedavisi - Admin

   Merhabalar Daisy, Basur hastalığı hakkında değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Basur için patlıcan uygulaması özetle bu kadar açık ve net anlatılabilirdi. Basur patlıcan uygulaması bir çok basur hastası tarafından uygulanmaktadır. Basur için patlıcan kürünün fark edilir önemli ölçüde işe yaradığı uygulayanlar söylüyor. Basurun tekrarlanıyor olması ayrı bir sıkıntı diyebiliriz. Patlıcan kürünü uygulayan hastalar ilerleyen zaman dilimlerinde bıraktıklarında ve sindirim sistemi önemsenmediğinde hazımsızlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu durum kabızlık sorunu ile birlikte basur memelerinin tekrar sarkmasına yol açıyor. Patlıcan kürü devamlı kullanılması gerektiği çeşitli kullanıcılar tarafından söylenmektedir. Ancak bu konuda basur memelerinin küçültülmesini sağlayan ardından tekrarlama riskini ortadan kaldıran bitkisel uygulamayı da hayata geçirmek gereklidir. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz önemli bir kaynak var.

 3. Günlük acılı şalgam için 7 gün bişey kalmaz 😉

  • Merhaba Rivazena; Basur için değerli bilginizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Basuru olanların acılı şalgam tüketmelerinde şu sıkıntılar oluşabilir. Acılı şalgamın sindirim sistemini ve hazımsızlık problemini çözdüğünü söyleyebiliriz. Bu bağlamda hızlı bir şekilde dışkı atma sağlanır. Dışkı sert olmaz bu durumda basur memesine değecek bir cisim olmadığından acılı şalgam faydalıdır. Ancak sıkıntı şu ki basur memesinin iltihaplanma ve kanama gibi durumlarına denk gelindiğinde acılı şalgamın dışkı ile verdiği bir dokunuş inanılmaz acı olabiliyor. Şayet basur memesinde şiş ve kanama yok ise acılı şalgam tüketmekte bir sakınca görmüyoruz. Basur hastaları için baharatlı acılı yiyecek ve içeceklerin tüketmemeleri gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Adı üzerinde acılı şalgam. Basur için faydasından çok zararı dokunabilir. Şalgam basur memesinde sıkıntı oluşturabilecek bir içecek denilebilir. Özellikle iç basurun iyileşme sürecini uzatabilir. Kısaca özetlemek gerekirse dış basur çatlak kan akıntısı yoksa faydalı iç basur için acılı şalgam sıkıntılı çünkü direkt temas sağlıyor. Çözüm olarak acılı şalgam tek başına yeterli bir çözüm olmayıp faydası ve zararı olabilecek bir içecek diyebiliriz. Bu konuda fikirlerinizi geri bildirim olarak yazabilirsiniz.

 4. Benim köyüm de bir hekim var basura en iyi sarımsak geliyormuş bir sure ben kullandım sarımsakta o incecik olanlar var ya işte onlar her gün aynı saatte bir tane yutmanız gerekiyor yanlız tekrar ediyorum ince olan sarımsak Allah’in izniyle iyi gelir.

  • Basur Tedavisi - Admin

   Merhabalar Ceylan Hanım,
   Basura ne iyi gelir adlı konumuzda böylesi değerli yorumu bizimle paylaştığınız için okuyucular adına size teşekkür ediyoruz. Sadece basur için değil sarımsağın hemen hemen tüm hastalıklarda özellikle iltihap ile oluşan hastalık türlerinde faydası olduğu bilinmektedir. Sarımsağın iltihap kurutucu özelliği kanama ve çatlaklar ile oluşan derisel problemlere faydalı olduğu söylenebilir. Basur için sarımsak faydadır devamlı kullanım basur hastalarına fayda sağlayacaktır. Sarımsağın yöreden yöreye değişik boyutları bulunmaktadır. Genelde uzun, kısa ve iri dişli şeklinde boyutları var. Ceylan hanımın yorumunda olduğu gibi sarımsağın ince olmasına dikkat edilmelidir.

 5. Acil bi çözüm istiyorum ameliyat oldum geçmedi. sarımsak basura iyi gelirmi?

  • Basur Tedavisi - Admin

   Merhabalar Yusuf Bey, Basur memelerinin ameliyat ile alınmasını kalıcı çözüm olarak kabul etmek doğru bir yaklaşım olmadığını ara sıra dillendiriyoruz. Basur memelerinin alınması ile bağırsağın aynı hareketler aynı besinler ile beslenme gibi alışkanlıkların devam etmesi basurun tekrarlamasına yol açmaktadır. Elbette ameliyat ile alınan memelerin tekrar nüksetmemesi için kişinin kesin olarak beslenme ve yaşamında bir takım düzenlenemelere gitmesi gereklidir. Ameliyat olduysanız tavsiyemiz acele etmeniz gereken tek şey var oda kişisel beslenmenizde köklü değişiklikler yapmak. Ardından basurun oluşma nedenlerinde bahsettiğimiz bir çok hareketi yapmamak. Basur memesinin ameliyat ile alınması sonrası en az 6 ay çok titiz ve dikkatli olmanız gerekiyor. 6 ay sonrasında beslenme ile birlikte bitkisel çözüm yöntemlerine başvurmanız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir