Basura Ne İyi Gelir

Basura ne iyi gelir sorusunun cevabı genel anlamda şu formül ile en iyi izah edilebilir (sağlıklı besin+bitkisel çözüm+bol sıvı+hareket=rahatlama)

Beslenme, basur rahatsızlığı olan kişilerde son derece önemlidir. Bol sıvı alınmalı, bu miktar günde maksimum 2 ila 3 litre arasında olmalıdır.

Bol meyve sebze yemeli ve az rafine gıda tüketilmelidir. Her gıdada olduğu gibi baharatlı, tuzlu veya eşki gibi ekstra lezzetlerin aşırı olmaması gereklidir.

Yaşam standartlarının daha aktif ve beslenme şeklinin düzenlenmesi ile bu problemi biraz daha rahat bir unsur haline getirir.

Basur ağrısına bire bir gelen bol sıvı alımıdır.

Bol sıvı tüketilmesinin beraberinde hareketlerin arttırılması  bağırsak sistemini harekete geçirir.

Böylelikle kabızlığın önüne geçilmiş olunur. Bu durum dışkı sırasında memelerin kanamamasına ve tuvalet ihtiyacının giderilmesinde daha rahat bir rol oynanmasına sebep olur.

Ekstra olarak hafif egzersizler ve tempolu yürüyüş sırasında bol sıvı alınması daha bu durum için verimli olacaktır.

Basur kanamasına iyi gelen faktörlerden birisi yine bol sıvı alımıdır. Bol sıvı tüketilmesini vurguluyoruz.

Fakat bu sıvıların içerisine alkol özellikle mayalı alkoller bira ve şarap veya acılı şalgam gibi sıvıları ayırmak gerekiyor.

Basur yakınmalarını artıran bu etkenler basur’un daha fazla size rahatsızlık vermesi demektir.

Bu yüzden bu etkenleri sıvı tüketiminden tamamıyla ayırmak gerekiyor bu tarz içecekleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Hem asitli içeceklerin hemde beraberinde baharatlı yiyeceklerin tüketiminden olabildiğince uzak kalınmalıdır.

Her tüketim sonrasında daha çok bağırsak düzenine ve geçen süreye bağlı zaruri ihtiyaç olan tuvalet ihtiyacını anında giderilme yoluna gidilmeli asla ertelenmemelidir.

Bu refleks kaybolmuş olsa da tekrar kazanılabilir bir refleks olup bu durumu anlık gidermek sizin için bir reflekse dönüştürülmelidir.

Basur İçin Ne İyi Gelir?

Aşağıda saydığımız besinler aynı zamanda basur memesine iyi gelen besinlerdir.

Basura Lif Takviyeleri İyi Gelir:

Her gün veya iki günde bir alınabilir karnıyarık otu tohumundan (Psyllium) iki çay kaşığı alınabilirsiniz.

Basura  Patlıcan Sapı ve İncir Yaprağı İyi Gelir: Doğal yöntemlerden özellikle bitkilerin bağsur için rahatlatmada müthiş fonksiyonları vardır.

Bunlardan en etkili bitki türlerinden patlıcan sapı ve incir yaprağının kaynatılarak içilmesinin müthiş faydasını görebilirsiniz.

Ayrıca kaynatılan su ile miktarını arttırın oturma banyosu yapılmasının da faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Basura Pamuk Zeytinyağı Ve Kantaron İyi Gelir: Pamuğun, zeytinyağı veya kantaron yağına batırılarak basur’un oluştuğu makat bölgesine sürülmesi rahatlama açısından faydası vardır.

Basura Oturma Banyosu İyi Gelir:  10-15 dakika süre ile günde dört veya beş defa uygulayabilirsiniz.

ILık suyun 24-27 derece olacak şekilde, pratik olarak dirseği yakmayacak biçimde olmasına dikkat etmelisiniz bu şekilde en azından ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Basura Rahatlatıcı Kremler İyi Gelir

Özellikle basur çatlaklarına krem kullanın. Krem kullanırken şuna dikkat etmelisiniz.

Krem bir hekim önerisi üzerine alınmalı ve genellikle nitrogliserin, kortizon ve çinko oksit içerikli kremler olmasına dikkat etmelisiniz.

İçeriğinde bu maddeler olan kremler ile makata masaj yapılarak sürülmesi hem rahatlama sağlar hemde tedavi sürecinde destekleyici bir rol oynar.

Özellikle basur çatlağına iyi gelen bazı basur kremleri vardır.

Basura Ne İyi Gelmez?

Basura İyi Gelmeyen Tuvalette Gazete Okumak!: İlginç ama bir o kadar önemli bir faktör tuvalette uzun zaman geçirme, tuvalette gazete okuma, bulmaca çözme gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

Basura İyi Gelmeyen Aşırı Zorlama: Wc’de aşırı zorlayarak ıkınma tarzı alışkanlıklarıda terk etmelisiniz.

Makat bölgesini aşırı zorlayan faaliyetlerden uzak durmalı bunlar ata binmek, motosiklet veya bisiklet sürmek gibi faaliyetler basur açısından olumsuz etkileri vardır.

Spor faaliyetlerinde ise halter, vücut geliştirme ve güreş gibi ağır sporların da makat bölgesini zorlanması sebebiyle basuru olumsuz etkilediği görülmektedir bu tür faaliyetlerden uzak durulmalı.

Basura İyi Gelmeyen Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler:

Muz dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz fakat biber ve pizza gibi acılı yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Bazı gıdalar basurun oluşmasını hızlandırdığı gibi sizi olumsuz yönde tetikler bunlar baharatlı gıdalar (kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber, isot gibi), lahmacun, çiğ köfte, hamburger, pizza, ketçap, turşu, sosis, turunçgiller (limon, mandalina, portakal, greyfurt), aşırı tüketilen çay ve kahve, asitli içecekler, enerji içecekleri, fazla tuzlu gıdalar ve konserveler.

Basura İyi Gelen Bir Beslenme Şekli Nasıl Olmalı?
Beslenme programınızda lifli gıdalar ağırlıklı olmalıdır lif kaynaklı gıdalar basur’dan korunmak için mükemmel gıdalardır.

Lif kaynağı mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brokoli, esmer ekmek, keten tohumu ve şeker pekmezinde bolca vardır bu gıdalar sürekli tüketilmelidir.

Basur En Çok Kimlerde Görülür?

Uzun süre oturmayı gerektiren mesleklerde, motosiklete ve bisiklete binenlerde, kronik kabızlığı veya ishali olanlarda ve genetik yatkınlığı bulunan kişilerde görülür.

Basura ne iyi gelir sorusuna cevap ararken, rahatsızlık sonucu sizi şikayet etmeye yönelten şeylerin neler olabileceğini araştırmak yerinde olur.

Bunlar yeme içme alışkanlıklarınız , stres durumunuz, iş hayatınız, yorgunluk ve gerilim, kişiye özel bazı genetik yapılar, hamilelik.

Belkide en önemlisi kabızlığa bağlı ıkınma bu sorunun belkide en öncelikli nedenidir.

Lifli yiyeceklerin az veya hiç tüketilmemesi, dışkının çok sertleşmesine ve sindirim sonrası su tutmaması neden olması belkide en önemli faktör bu olup basura ne iyi gelir? sorusunun cevabı burada gizli olabilir.

Öyle ki lifli yiyeceklerin lif kısımları hacimlerinin 20-30 katı kadar su tutabilir ve bu çok ıkınma ihtiyacı olmadan rahat dışkılama imkanı verir. Bu şekilde rahat bir dışkılama imkanı verir.

Basura İyi Gelen AlışkanlıklarSigara ve stresten uzak durmak , vücudumuzu iyi tanımak ve ona göre davranmak bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Basurdan kurtulmak için hızlı ve kesin bir sonuç nasıl alabilirim?

Aslında asıl sorunuz bu olabilir ve belkide cevabını araştırıyor olabilirsiniz.

Basur rahatsızlığından kurtulmak tabi ki tamamıyla sizin kararlarınız doğrultusunda şekillenir.

Çeşitli ilaç tedavilerinden, bitkisel tedavilere, doğal tedavi yöntemlerinden cerrahi müdahalelere kadar bir takım çözümler vardır.

Bu tedavi yollarından bir kısmı pahalı ve acı verici olmakla birlikte bir kısmı geçici çözümler sağlayabilir.

Basur’un gelecekte tekrarlama olasılığının olduğu bir durum söz konusu düşünülürse bazı çözümler kesin ve net sonuçlar olmayabilir.

Bu konuda önerimiz  Basur Tedavisi Bitkisel Çözüm  sayfamızda  bahsettiğimiz basur probleminize çözüm sağlayacak en iyi yöntemdir.

“Basura Ne İyi Gelir” için 7 cevap

 1. Benim köyüm de bir hekim var basura en iyi sarimsak geliyormuş bir sure ben kullandim sarimsakta o incecik olanlar varya işte onlar hergün aynı saatte bi tane yutmaniz gerekiyor yanliz tekrar ediyorum ince olan sarimsak Allah’in izniyle iyi gelir

  1. Acılı şalgam bu konuda basuru azdıran bir içecek dış basur veya iç basurun giderilmesi için acılı şalgam tek başına yeterli değil ayrıca çözüm değil

 2. 10 adet patlıcanın (Bostan patlıcanı olmasın) yeşil sap kısmını patlıcandan ayır. Temizce yıka; bir tencerede 10 bardak suyla kaynat. Kaynamaya başlayınca tencerenin kapağını kapat.* Alevi iyice kıs, yarım saat * yavaş yavaş kaynasın sonra ocağı kapat. Kapağı açmadan * kendi kendine soğusun. Soğuyunca içindeki sapları at. Sarı rekli suyu buzdolabına koy.

  -Akşam yatarken aç karnına 1 su bardağı iç.

  -Sabah Kalkınca aç karnına 1 su bardağı iç.

  10 bardak su olduğuna göre bu tedavi 5 gün sürecek. Bu 5 gün içinde Sirke, Turşu, Domates, Bulgur, Çilek, Acı Biber yasak sonra hepsi serbest. Demir sandelyeye, taşa oturmak bunlara çıplak ayakla basmak ebediyyen yasak.

  1. paylaşımınız için teşekkür ederiz bu uygulama işe yarıyor olabilir ancak tek başına tekrar başlamasını önleyen bir yol değil bu konuda yardımcı olabilecek en güvenilir kaynak için burayı tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir