basur nedir bulaşıcımıdır
basur hastalığı bulaşıcımıdır

Basur Bulaşır mı? Basur Kansermidir? Basur Tam Olarak Nedir?

Basur hastalığını bilmeyen yoktur kendisinde yoksa bile mutlaka bir arkadaşında veya komşusunda olur. Kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır ve hayatı tehdit etmez. Ağrıdan ötürü insanın günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilir.

Basur ile karışabilecek bir takım bulguları olduğunu söylüyorlar. Yani basur deyip geçmemek lazım.

Basur Bulaşır mı?

Basur hastalığının bağırsak kanserine dönüşümü diye bir şey söz konusu değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Özellikle bağırsağın son kısmı olan rektum bölümü kanserlerinde baskıya bağlı olarak toplardamarlarda yenişlime olabilir. Ayrıca bundan bağımsız olarak hasta basur hastası da olabilir.

Hasta hemeroid hastası olduğu için kanamayı önemsemeyebilir. Fakat bir yanda da rektum tümörüne ait bir kanama olabilir. Hasta nasıl olsa basur kanıyor diye bunu pek önemsemediği için kanser ilerleyebilir.

Basur Kansermidir?

Sade vatandaşlarda bu durum nadir görülse de, ailede kalın bağırsak problemi olan hastalarda bu durum görülebiliyor. Ailenizde kalın bağırsak kanseri varsa, basur hastalığını çok daha fazla ciddiye almalı ve buna bağlı kanalarda bağırsak kanseri açısından araştırma yaptırmanız gereklidir.

Çünkü bağırsak kanseri de makattan kanama yapar ve basur hastalığı ile karıştırılabilir. Kısacası ailede bağırsak kanseri olan kişilerin basur hastalığını daha çok ciddiye alması, bilinçli olması ve mutlaka hekim kontrolü şarttır.

Bu Yazıyı Puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir